Spotkanie z Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce (MSiT)

W dniu 23 lutego 2012 roku w Ministerstwie Sportu i Turystyki odbyło się spotkanie pomiędzy p. Katarzyną Sobierajską – Podsekretarz Stanu a Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce p. Sun Yuxi. W spotkaniu udział także wzięli przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przedmiotem rozmów było omówienie aktualnego stanu współpracy turystycznej pomiędzy obu krajami oraz ustalenie możliwego zakresu działań mających na celu zaktywizowanie współpracy w tej dziedzinie. Pan Ambasador poinformował, że w ubiegłym roku ok. 72 mln obywateli ChRL odbyło podróż zagraniczną. Szacuje się, że w ubiegłym roku do Polski przyjechało ok. 20 tys. obywateli ChRL, podczas gdy do Chin udało się około 60 tys. Polaków. Polska może być dla turystów chińskich bardzo interesującą destynacją z racji na bogatą przeszłość historyczną, kulturową a także bogactwo natury. Impulsem do pogłębienia współpracy pomiędzy Chińską Republiką Ludową a Polską stała się zeszłoroczna wizyta w ChRL Prezydenta Polski Pana Bronisława Komorowskiego. Pan Ambasador zaproponował, by w związku z planowanym na dzień 29 maja br. uruchomieniem przez PLL LOT bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą a Pekinem zorganizować wspólne Polsko-Chińskie Forum Turystyczne. Inicjatywa ta ma za zadanie ożywienie oraz wsparcie ruch turystycznego pomiędzy obu państwami.

Pani Minister podkreśliła, że otwarcie bezpośredniego połączenia lotniczego bezsprzecznie przyczyni się do znacznego wzrostu wymiany osobowej pomiędzy obu krajami i stwarza doskonałą okazję do podejmowania wspólnych działań promocyjnych w dziedzinie turystyki. Potwierdziła dwustronną współpracę na szczeblu Ministerstw, którego odpowiednikiem w Chińskiej Republice Ludowej jest China National Tourist Authority.

Pani Prezes E. Wąsowicz-Zaborek z Polskiej Organizacji Turystycznej poinformowała, że od kilku tygodni działa w ChRL przedstawicielstwo POT funkcjonujące na zasadzie Home Office. Głównym zadaniem tego ośrodka jest promocja turystyki do Polski, nawiązywanie kontaktów z przedstawicielami chińskiej branży turystycznej oraz zbieranie danych o turystyce.

Spotkania przebiegło w przyjacielskiej atmosferze.

Źródło: MSiT (komunikat z 22.02.2012 r.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s